Kamienie nerkowe u dzieci
Według jednego z badań ze Stanów Zjednoczonych, w ciągu ostatniej dekady zanotowano prawie pięciokrotny wzrost częstości występowania kamicy nerkowej w najmłodszych grupach nerkowych. Takie informacje przeczytać możemy na różnych forach i w zapiskach medycznych. Kamica nerkowa nie jest częstym schorzeniem u dzieci, jednak staje się coraz bardziej popularna wśród najmłodszych. Ważną informacją jest z pewnością to, że chłopcy chorują na kamicę nieco częściej, niż dziewczęta. Choroba obecnie dotyka około 2% dzieci. W związku z tym warto wiedzieć, czym jest laserowe rozbijanie kamieni nerkowych.
Przyczyny występowania kamicy nerkowej u dzieci
Na rozwój kamieni w nerkach ma wpływ wiele czynników. Są to między innymi: zła dieta, wady anatomiczne, częste infekcje układu moczowego, czy wrodzone zaburzenia metaboliczne. Jądro kryształu powstaje wówczas, gdy przekroczone zostanie stężenie nasycenia jonów odpowiedzialnych za tworzenie złogów Ewentualnie, kiedy kamienie zaczną formować się na bakteriach, istniejących już kryształach i konglomeratach komórkowych. W takich wypadkach konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna lub nowoczesna operacja laserowa.
Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych metodą RIRS
RIRS jest to najnowocześniejsza, a przy tym najlepiej opracowana i najbezpieczniejsza metoda usuwania kamieni z powierzchni nerek. Polega ona na kruszeniu ich przy pomocy lasera. Jest on wprowadzany nieinwazyjnie, przy pomocy giętkiego przewodu, do cewki moczowej przez pęcherz oraz moczowód. Przewód taki pozwala na dotarcie do każdej części nerki, więc taka operacja laserowa jest bardzo skuteczna. Metoda ta pozwala również na uniknięcie powikłań pozabiegowych. Dlatego dziecko nie będzie musiało się niepotrzebnie męczyć po, i tak już stresującej, operacji. To z pewnością jest ogromnym plusem tej metody.
Laserowe usuwanie kamieni, jak sama nazwa wskazuje, nie potrzebuje wykonywania żadnych nacięć, ingerencji chirurgicznej przy pomocy narzędzi wyposażonych w ostrza. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i pod całkowitą kontrolą RTG. Pacjent po wykonanym zabiegu w szpitalu powinien zostać jeszcze 1-2 dni, aby jego stan był już całkowicie stabilny.